Pierwsze kroki w rekonstrukcję

Wyplatanie i pisanie
2021-02-10 19:29:25  Wyświetleń: 0

Na wtorkowym spotkaniu rekonstrukcyjnym próbowaliśmy pracy z widełkami zwanymi też lucetem czy widelcem, które używane były w średniowieczu do wyplatania „kwadratowych” sznurków. Zaletą techniki „lucetowania” jest to, że nie wymaga ona uprzedniego odmierzania nici, co nie ogranicza długości. Sznurki utworzone z szeregu pętli przypominających węzły są mocne, lekko sprężyste i nie rozwijają się po przecięciu. Miały szerokie zastosowanie, również do zdobienia i nadawania koloru ubraniom. Planujemy nauczyć się sprawnego wyplatania, żeby tą umiejętnością dzielić się z innymi.

Spróbowaliśmy pisać gęsimi piórami. Przed nami jednak długa droga, bo pisanie odpowiednio przyciętym ptasim piórem jest żmudne i wymagające systematycznego treningu. Oczywiście spróbujemy pokonać wszelkie trudności i planujemy nauczyć się uncjały, która jest pismem majuskułowym (składa się z wielkich liter). Ta czcionka kojarzy się z zamierzchłymi czasami, królewskimi dworami i starymi klasztorami, gdzie spotkać można było pochylonych nad księgami skrybów i iluminatorów.  Wszystkich chętnych zapraszamy do zabawy.

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, dlatego, jesli wygospodarujecie we wtorki odrobię czasu w godzinach między 16:00 a 21:00, to zapraszamy do nas choć na chwilkę.

Repertuar Kina "Nad Wartą"

Miejski Dom Kultury

ul. Słowackiego 5, 62-600 Koło

tel. 63 2720106

e-mail: kultura@kolo.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.kolo.pl