Niepodległa

Warsztaty teatralne "Zagrajmy jak w 1918 r." - informacje 

Warsztaty teatralne "Zagrajmy jak w 1918r." - galeria zdjęć

Spektakl Teatru Dramatycznego MDK w Kole pt. "POPYCHADŁO" - "Zagrajmy jak w 1918r."

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI WSPÓLNYM DNIEM RADOŚCI - "Zagrajmy jak w 1918r." - imprezy

Galeria zdjeć- spektakl pt. "POPYCHADŁO"

Galeria zdjęć - próba spektaklu "POPYCHADŁO"

Galerie zdjęć - Zagrajmy jak w 1918 - prezentacja

„ZAGRAJMY JAK W 1918”, to projekt finansowany z Programu Wieloletniego Nieodległa 
na lata 2917-2021, w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.
Inspiracją zadania nazwanego „Zagrajmy jak w 1918” stało się historyczne wydarzenie artystyczne, jakim był spektakl pt. „Popychadło”, zrealizowany na podstawie komedii Jana Szukiewicza (Szutkiewicza) wystawiany 16 i 18 listopada 1918 r., w nieistniejącym już kolskim kinoteatrze. Nazwiska Kolan, którzy w tamtym czasie wcielili się w role aktorskie zachowały się w dokumencie przechowywanym w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, będącym programem tamtejszego przedstawienia.  
Po raz kolejny, 10 listopada 2017 r., w Kole, na scenie Miejskiego Domu Kultury zostanie wystawiona sztuka pt. „Popychadło” stworzona, podobnie jak 99 lat temu, przez Kolan, którzy poprzez realizację oraz udział w spektaklu jako widzowie, oddadzą hołd ludziom budującym lokalną kulturę zaraz po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. 
Premiera poprzedzona została otwartymi warsztatami, gdzie chętni Kolanie, oraz grupy młodzieży zaangażowanej w działania teatralne w placówkach oświatowych i kulturalnych, pod okiem aktorów – instruktorów teatralnych, pracowali m.in. nad  wyobraźnią, koncentracją, pamięcią, a także świadomością ciała, oddechem, ruchem scenicznym, identyfikacją z postacią i gestem psychologicznym.  
11 listopada, uczestnicy Marszu Niepodległości przebiegającego pod hasłem „Dzień Niepodległości wspólnym dniem radości”, otrzymają białe i czerwone parasole, co pozwoli na stworzenie białoczerwonej parady przemieszczającej się ulicami miasta. Przemarsz zakończy przy Pomniku Powstańców 1863 r.  wypuszczenie stada gołębi, symbolizujących pokój i wolność.  
Wydarzenia towarzyszące, nawiązujące do historycznych wydarzeń z 1918 r., to spotkania historyczne z historykami-regionalistami, skierowane do młodzieży i dorosłych, zorganizowane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kole oraz wystawa pt. „Kolskie drogi do Niepodległej” zainstalowanej w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. 
W grafice materiałów promocyjnych wykorzystano wzór afiszu z 1918 r., z zachowaniem nazwisk Kolan – odtwórców ról w 1918 r., wśród których znajdują się osoby zasłużone dla miasta. 

Repertuar Kina "Nad Wartą"

Miejski Dom Kultury

ul. Słowackiego 5, 62-600 Koło

tel. 63 2720106

e-mail: kultura@kolo.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.kolo.pl