NIEZNANE NEGATYWY TADEUSZA CYPRIANA Z I WOJNY ŚWIATOWEJ

Kiedy: 2018-11-30
Godzina: 17:00:00
Miejsce: MDK w Kole
Cena: Wstęp wolny
Tadeusz Cyprian jako młody żołnierz został powołany do wojska austriackiego w 1916 roku, a w marcu 1917r. wyruszył na front I wojny światowej i znalazł się w obozie jenieckim w Paduli, a potem Santa Maria k/Neapolu. W listopadzie 1918r. podpisał arkusz zaciągu do tworzącej się armii polskiej we Francji i został mianowany na stopień sierżanta. W ten sposób rozpoczęła się jego długa podróż koleją przebiegająca przez Rzym, Bussoleno (granica włosko-francuska), La Roche, aż do obozu szkoleniowego Armii Polskiej (Błękitnej Armii, dowodzonej przez gen. Józefa Hallera) w Sille -le-Guillaume w Krainie Loary (10.01.1919) i Quintin w Bretanii (12.01.1919), skąd pochodzi większość fotografii.
Cyprian dokumentował również powrót Błękitnej Armii do Polski, który miał miejsce od kwietnia do czerwca 1919 roku, czego ślad znajdujemy w fotografiach paryskich ulic z maja 1919 roku.
Dzięki nielicznym, niestety, podpisom na negatywach udało się ustalić czas i miejsce powstania tylko części zdjęć, których tematyka związana jest z reporterskim dokumentowaniem obozowego, żołnierskiego życia (Cyprian był obserwatorem i fotografem lotniczym), a także pokazaniem urokliwych miasteczek Kraju nad Loarą i Bretanii. Na uwagę zasługują też portrety żołnierzy, z których tylko jednego (oprócz swojego autoportretu ?) podpisał nazwiskiem „Siedlecki”.
Niepublikowane nigdzie wcześniej negatywy przekazała Kolskiemu Klubowi Fotograficznemu „FAKT” córka profesora Ewa Cyprian-Wiśniewska, nadając mu imię swego sławnego ojca. Uroczystość miała miejsce 15.11.1979r. w MDK w Kole w pierwszą rocznicę powstania klubu. Ten wyjątkowy dar znalazł odbicie w przygotowanej przez klub wystawie „Patron przedstawia” w lutym 1980r., a obecna ekspozycja jest próbą nieco bardziej wnikliwego spojrzenia na ten stosunkowo bardzo mało znany okres z życia i twórczości Tadeusza Cypriana.

Kurator wystawy - Robert Andre
 
Wystawa prezentowana jest w ramach 4 Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, którego tegoroczna edycja ma zakończenie w Kole i związana jest z 40-leciem Kolskiego Klubu Fotograficznego "FAKT". którego patronem jest Tadeusz Cyprian.
 
To nie wszystkie wydarzenia organizowane w Kole w ramach festiwalu, na terenie Koła oprócz wystawy w naszej siedzibie prezentowane są jeszcze trzy wystawy. Dwie z nich to wystawy autorskie członków kolskiego klubu - "Szkocja w kratę" autorstwa Patryka Andre prezentowaną w podziemiach Ratusza i "To był rok..." autorstwa Olgi Bejm prezentowana w Galerii Restauracji Biały Fortepian, a trzecia "Fotografie - Tadeusz Cyprian" prezentuje oryginalne prace profesora ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Zawiązku Polskich Artystów Fotografików z Warszawy i Muzeum Sztuki w Łodzi oraz pamiątki i publikacje udostępnione przez Panią Izabelę Malińska z rodzinnego archiwum oraz Janusza Nowackiego, Adama Wilka i Olgę Głowacką. Ekspozycja ta prezentowana jest w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Dodatkowo zorganizowana została konferencja popularno-naukowo poświęcona patronowi klubu w dniu 30 października o godz. 12.00 w MDK w Kole.
 
Wydarzenia festiwalowe obejmujące wystawy i sesję popularno-naukowa zorganizowano dzięki współpracy z Władysławem Nielipińskim z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Robertem Andre oraz Olgą Głowacką, którzy koordynują wydarzenia w Kole, jak i wsparciu partnerów: Andre Abrasive Articles, Izomer, Wood-Mizer Industries, PRDM, Presilo, jaki i współfinansowaniu z 1% podatku dochodowego przekazanego KKF FAKT oraz współfinansowaniu zadania publicznego "Kolskie wystawy fotograficzne w ramach 4 Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki" przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.


Repertuar Kina "Nad Wartą"

Miejski Dom Kultury

ul. Słowackiego 5, 62-600 Koło

tel. 63 2720106

e-mail: kultura@kolo.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.kolo.pl