100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI - wystawa plakatów autorstwa uczniów PLSP w Kościelcu

Kiedy: 2018-12-31
Godzina: 17:00:00
Miejsce: MDK w Kole
Cena: Wstęp wolny

Otwarcie wystawy - 5 grudnia, godz. 17.00
Wystawa czynna do 31 grudnia

Zapraszamy

Plakaty uczniów Plastyka w kolskim MDK-u
Rok obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Miejski Dom Kultury w Kole zamyka wystawą plakatów, wykonanych przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu.
Białe i czerwone barwy wypełniły naszą placówkę. Wszystko za sprawą nowej ekspozycji, która prezentuje plakaty o tematyce niepodległościowej. Autorami prac są uczniowie kościeleckiego Plastyka. Ich dzieła świadczą o dojrzałości, są zaskakujące i bardzo oryginalne. Wykorzystane w nich motywy, figury, cyfry czy napisy trafnie nawiązują do ważnej rocznicy. Otwierający wystawę podkreślił, że temat dotyczący Niepodległości, nie pozwalał odejść od dominującej, białoczerownej kolorystyki, która stanowiła dla twórców jakieś ograniczenie. Następnie sprowokował dyskusję i zachęcił autorów do opowiadania o wystawionych pracach. – To jest taka forma sprzedaży waszych pomysłów. W przyszłości, jak będziecie mieli swoje autorskie wystawy, czego wam życzę, zostaniecie zobligowani do tego, żeby zwiedzających zachęcić do ich oglądania – mówił Jacek Chodorowski.  
Na ekspozycji znajduje się m.in. plakat pt. „Polskie drogi do niepodległości”, który został wyróżniony w Ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Skrzydła Wolności”, organizowanym, w ramach ministerialnego programu „Niepodległa”, przez Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie. – Tak naprawdę, to najpierw nabazgrałam plamę i kreski, a potem z tego „kołtuna dróg” wyłonił się orzeł – powiedziała o swojej pracy Aleksandra Durska. Natomiast dyrektor MDK-u Radomir Piorun zwrócił uwagę na teatralny wyraz dzieła. – To są uwikłane polskie drogi, układające się w wizerunek orła, którego dostrzegamy dopiero po chwili. Wiec pojawia się tu jakaś akcja. 
Wiktoria Kamińska o plakacie pt. „100 lat polskiego schabowego” mówiła, że w swojej pracy wykorzystała zwykłego schabowego, który mocno kojarzy się z polskim domem i niedzielnym obiadem. 
Obok motywów nawiązujących do tradycji autorzy odwoływali się też do nowoczesności. – To jest przekaz dla nas, ludzi młodych. Tu przedstawiłam symbolicznie portal społecznościowy, gdzie m.in. po napisie „Lubię to” wstawiłam liczbę ludności w Polsce. Tutaj są także krótkie informacje, tematyczne hasła, skonstruowane w sposób, jaki używany jest przez osoby piszące posty. Wkomponowałam tu też tę szczególną datę: 11 listopada 2018 r. - opowiadała o swojej pracy Daria Rosicka. Prowadzący wernisaż dodał, że jest to nawiązanie do wszechobecnej przestrzeni komputerowo-informatyczno-wirtualnej, po której wiele osób się porusza. Jest to inna forma przedstawienia tematu, która nie wynika tylko z bieli i czerwieni. Podkreśla cechy współczesnych mediów, w tym krótkich form zdań, których coraz chętniej używane są w codziennej komunikacji. 
Wśród wyeksponowanych prac znajdują się „dyplomy” uczniów, którzy w tym roku kalendarzowym, a w poprzednim roku szkolnym, stali się absolwentami Plastyka. Plakat autorstwa Kingi Strzelczyk, przedstawiający na czerwonym tle biały symbol kobiecych piersi, który powstał na skutek „rozerwania” zer w liczbie 100, to plakat z podwójnym przekazem. Odwołuje się do 100. rocznicy odzyskania Niepodległości oraz do 100. rocznicy uzyskania przez kobiety prawa wyborczego. 
Po zakończeniu wernisażu uczniowie PLSP w Kościelcu w Galerii Wąskiej obejrzeli prace swoich młodszych kolegów tworzących w pracowni plastycznej prowadzonej przez Anetę PiorunRepertuar Kina "Nad Wartą"

Miejski Dom Kultury

ul. Słowackiego 5, 62-600 Koło

tel. 63 2720106

e-mail: kultura@kolo.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.kolo.pl