Struktury pejzażu - wystawa malarstwa Marcina Derdy

Kiedy: 2020-04-09
Godzina: 20:00:00
Miejsce: Galeria Jerzego Buszy, MDK w Kole
Cena: wstęp wolny

Wystawa czynna do 9 kwietnia 2020r.

Maturzysta z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu zaprezentował fragment swojego dotychczasowego dorobku malarskiego na wystawie w Miejskim Domu Kultury w Kole. Młody twórca nie tylko maluje, ale także fotografuje i rzeźbi.

„Struktury pejzażu”, to niezwykła ekspozycja, prezentująca obrazy namalowane przez Marcina Derdę – dwudziestolatka i czwartoklasistę z kościeleckiego plastyka.  Dyrektor szkoły Krzysztof Pawlak, nazwał swojego ucznia osobowością szkoły. Zapraszając gości do zwiedzania powiedział, że dla nauczycieli PLSP w Kościelcu jest niezwykle ważne żeby do szkoły trafiali uzdolnieni i pracowici uczniowie. 

Twórca eksponowanych prac, dziękując dyrektorowi za ciepłe słowa, powiedział, że jego prace wydające się na pozór abstrakcją są przedstawieniem pejzażu, z którym obcuje się na co dzień i którego w istocie nie można by posądzać o piękno. Posiada on jednak w sobie jakąś harmonię i im bardziej prosty temat, tym ciekawszą formę malarską można mu nadać. – Struktury pejzażu, to temat na pierwszy rzut oka taki banalny i prosty. To podstawowa tematyka malarska. Pejzaż otacza nas cały czas, mamy z nim kontakt, jednak chciałem go podać w sposób niekonwencjonalny, przetworzony przeze mnie. To jest pomysł, który się w mnie narodził poprzez fotografowanie przyrody i pejzażu. Robiłem setki zdjęć i kadrowałem je w taki sposób, że dochodziłem do różnych abstrakcyjnych form. – mówił autor obrazów. Cytując Max’a Ernsta, który twierdził, że obrazy można malować wszystkim, także farbami, poinformował gości wernisażu, że do wykonania swoich dzieł wykorzystywał m.in. ziemię, zaprawy drewno i cement. Podkreślił, że były to subiektywne wybory i jak w sztuce bywa, jednym może się to podobać innym nie i każdy może prezentowaną na wystawie twórczość odbierać w sposób indywidualny.

Przed Marcinem Derdą jeszcze wiele artystycznych wyzwań. Jak widać na prezentowanej w kolskim domu kultury wystawie, ten młody człowiek jest świadomy tego, co robi. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję na kolejne odsłony twórczości niezwykle utalentowanego ucznia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu.

Wystawa czynna będzie w Miejskim Domu Kultury do końca marca 2020 r.

Galeria zdjęć: http://www.mdk.kolo.pl/album,208,struktury-pejzazu-wystawa-25022020Repertuar Kina "Nad Wartą"

Miejski Dom Kultury

ul. Słowackiego 5, 62-600 Koło

tel. 63 2720106

e-mail: kultura@kolo.pl

Biuletyn Informacji Publicznej:

bip.kolo.pl